Prawidłowe żywienie dzieci w wieku szkolnym – rzecz łatwa czy trudna?
Wiek szkolny to szczególny okres w wieku każdego dziecka oraz rodzica. Nasza pociecha powoli z przedszkolaka staje się uczniem, a co za tym idzie zmienia się jego rozkład dnia i co najważniejsze wzrasta i ewoluuje jego zapotrzebowanie za różne makro- i mikro składniki diety.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego kończy się błogi okres wakacyjny, w którym zazwyczaj pozwalamy sobie a także dzieciom na więcej „grzeszków” dietetycznych. Jednak lato się kończy i co teraz? Jak w łatwy i bezbolesny sposób przejść z letniej, często bogatej w słodkie i słone przekąski diety do schematu, który zapewni dziecku wszystko co jest mu potrzebne? Wystarczy kilka prostych kroków, ale po kolei.
1. ŚNIADANIE PODSTAWĄ PORANNEJ RUTYNY
Śniadanie jest bardzo ważnym elementem całodniowego schematu posiłków w diecie dziecka. Musi ono zawierać wszystkie najważniejsze składniki w odpowiednich proporcjach. Zaliczamy do nich:
– białko – budulec każdej komórki ciała, u dzieci szczególnie ważny w budowie kości czy zębów, do składników zawierających pełnowartościowe białko zaliczamy mięso, ryby, jaja i nabiał, komponując zdrowe śniadanie musimy zadbać aby, któryś ze wspomnianych składników znalazł się w naszym posiłku
– węglowodany – główny składnik energetyczny, dzięki któremu dziecko ma siłę na pierwszą połowę dnia, dbajmy o to aby w posiłku śniadaniowym znalazło się pieczywo razowe lub mieszane/ kasza/ ryż, które stanowią źródło węglowodanów złożonych, jako dodatek możemy także zaplanować owoc lub sok jako niewielki dodatek węglowodanów prostych
– tłuszcze – stanowią niewielki dodatek do każdego posiłku, jednak są niezbędne np. do prawidłowego wchłaniania witamin rozpuszczalnych z tłuszczach, do których zaliczymy witaminy A, D, E oraz K. Szczególnie ważną witaminą z tej grupy jest witamina D, która wraz z wapniem budują szkielet oraz zęby naszych pociech. Dodatkowo nienasycone kwasy tłuszczone zawarte w olejach roślinnych, wpływają na prawidłową prace mózgu, procesy nauki, zapamiętywania oraz polepszają koncentrację, co jest szczególnie ważne u dzieci w wieku szkolnym.
Znając te trzy podstawowe składniki możemy dowolnie kombinować i wybierać pomiędzy produktami, aby stworzyć najlepsze wersje smakowe śniadań.
Oto kilka naszych propozycji:
– czekoladowy budyń jaglany podany z musem z owoców sezonowych
– gofry z dodatkiem mąki orkiszowej lub pełnoziarnistej w wersji wytrawnej np. z szynką z indyka i serem żółtym podane z ulubionymi warzywami lub w wersji na słodko podane z delikatnym twarożkiem naturalnym i owocami
– tradycyjna zupa mleczna z ulubionymi dodatkami: makaron dedykowany dzieciom (różne kształty: literki, kształty, świderki), kluseczki lane
– tortilla własnego wypieku z pieczonym kurczakiem, warzywami i sosem jogurtowym
2. ŻYWIENIOWY „PUNKT KRYTYCZNY „ – II ŚNIADANIE DO SZKOŁY
Ważne jest również, aby codziennie zadbać o to co nasze dziecko zabiera ze sobą do szkoły, ponieważ w niej spędza większą część swego dnia. Niestety w dzisiejszych czasach duży odsetek dzieci przynosi ze sobą do szkoły zamiast pełnowartościowego posiłku różnego rodzaju ciasta, czekoladki, modne na rynku spożywczym „Czekotubki”, żelki, słodkie bułeczki lub innego rodzaje mało zdrowe dla młodego organizmu produkty.
O tym co dziecko zje w szkole powinien decydować rodzic, zaopatrując swoją pociechę w zdrowy a co najważniejsze ciekawy lunchbox. Pomysłów jest bardzo wiele, jedyne co jest potrzebne to chęci i chwila czasu.
Oto kilka propozycji, które nie zajmą wiele czasu, można je przygotować np. wieczorem poprzedniego dnia, z rana dokroić tylko świeże warzywa, dorzucić owoce lub świeży sok:
– pieczona owsianka podana z owocami i mieszanką orzechów, które są szczególnie polecane ze względu na zawartość cenionych kwasów tłuszczowych.
– pełnoziarniste tosty z szynką drobiową, serem żółtym lub mozarellą+ ulubione warzywa+ domowy koktajl owocowy lub wyciskany sok
– mini rollsy z omleta z serkiem naturalnym i warzywami+ ulubione owoce+ orzechy do pochrupania
– batony energetyczne własnego wypieku+ słupki warzyw do pochrupania
– „Kanapka Mistrza” z grahamką i ulubionymi dodatkami + naturalne chipsy z jabłka
To tylko kilka propozycji, które jak widać nie są skomplikowane, zadbajmy o to aby nasze dziecko miało zdrowy wybór. Kształtujmy prawidłowe nawyki, aby w przyszłości nasze pociechy sięgały po owoce i warzywa a nie słodycze.
3. PIRAMIDA ŻYWIENIOWA, CZYLI CO I ILE
Piramida jest najprostszą wskazówką, która jest pomocna w żywieniu dzieci. Postawą każdego posiłku powinny być węglowodany, tak jak jest to pokazane na I piętrze piramidy: pieczywo, kasze, ryż, ziemniaki, naturalne płatki zbożowe.
Praktycznie na równi z węglowodanami powinny znajdować się warzywa i owoce w formie naturalnej lub w postaci wyciskanego soku. Dbajmy o to aby przynajmniej 3 z 5 porcji stanowiły warzywa.
Na kolejnym piętrze znajdują się produkty nabiałowe, które starajmy się komponować w przynajmniej 1-2 posiłkach, natomiast na czubku piramidy znajdują się produkty mięsne, rybne oraz jaja, które powinny być spożywane raz dziennie oraz tłuszcze, które stanowią dodatek do diety. Unikajmy też nadmiernej ilości soli w diecie a przy każdej okazji podsuwajmy naszym milusińskim wodę mineralną do popijania.
No i najważniejsze, podstawą każdej piramidy, czy dla dorosłych czy dla dzieci stanowi regularna aktywności fizyczna. Spacery, jazda rowerem, pływanie czy tez inne formy aktywności powinny stanowić dopełnienie każdego dnia.
19 lutego 2019