Kredens Smaku

8 sposobów na odchudzanie bez efektu jo-jo

Chcesz schudnąć, ale nie chcesz doświadczać efektu jo-jo? To możliwe, jeśli przestaniesz stosować diety cud i zaczniesz stosować zdrowe i skuteczne sposoby na odchudzanie.

Efekt jo- jo pojawia się najczęściej po zakończeniu restrykcyjnych diet niskokalorycznych po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych. W tym artykule przedstawiamy 8 sposobów, które pomogą Ci schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo.

  • Po pierwsze, ważne jest, aby pić dużo wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki organizmu, ciało ludzkie składa się z około 50-60% właśnie z wody. Woda odpowiada m,in za termoregulację, transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych, usuwanie ubocznych skutków przemiany materii. Dorosła osoba powinna spożywać około 2,5 litra wody dziennie, około 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Woda pomaga oczyścić organizm z toksyn i zapobiega uczuciu głodu. Dobrym sposobem jest spożycie 1-2 szklanek około 30 minut przed posiłkiem, co pomaga zmniejszyć ilość spożywanego posiłku. Dodatkowo woda jest napojem całkowicie bez kalorii, zastąpienie nią wszelkich słodzonych napojów znacznie zmniejsza dzienny bilans kaloryczny.

 

  • Po drugie, ważne jest, aby jeść regularnie i unikać głodzenia się. Utrzymywanie stałych odległości czasowych pomiędzy posiłkami sprawia, że tempo metabolizmu jest na stałym poziomie, Dzięki zastosowaniu regularności posiłków, nie pojawiają się napady głody, nie dochodzi do spadku poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu spożywamy mniejsze posiłki rozłożone w ciągu dnia. Racjonalne rozłożenie posiłków zapobiega też m.in. podjadaniu. Jedząc 2-3 posiłki w ciągu dnia powodujemy spadek tempa metabolizmu, robiąc długie przerwy pomiędzy posiłkami dopuszczamy do napadów „wilczego głodu”, przez co możemy spożyć więcej kalorii niż potrzebujemy. Korzystając z oferty cateringu dietetycznego łatwo możemy wyrobić sobie nawyk spożywania posiłków o określonych porach, ponieważ mamy gotowe posiłki, nie tracimy czasu na gotowanie, wystarczy o odpowiednim czasie spożyć posiłek

 

  • Po trzecie, ważne jest, aby wybierać zdrowe i pełnowartościowe produkty. Komponując swoją dietę bez produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w sól, tłuszcze nasycone oraz trans a także cukry proste znacznie zmniejszamy kaloryczność diety. Zamiast produktów typu fast food oraz słodyczy, należy sięgać po surowe warzywa, owoce, pełnowartościowe białko i zdrowe tłuszcze. Odpowiedni dobór składników w diecie gwarantuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz witamin i minerałów. Diety oferowane przez catering dietetyczny komponowane są przez wykwalifikowanych dietetyków, którzy odpowiednio komponują i wyliczają posiłki aby były pełnowartościowe. Wysoka jakość produktów spożywczych oraz rezygnacja z gotowych półproduktów pozwala na stworzenie zdrowego i pełnowartościowego produktu.

 

  • Po czwarte, ważne jest, aby unikać „pustych i niezdrowych” m.in. dań typu Fast- food, słodyczy, słodzonych napojów czy alkoholu. Produkty bogate w cukry proste są wysokokaloryczne, spożywanie ich w nadmiarze oraz w dużej częstotliwości powoduje wzrost masy ciała. Oczywiście każda zdrowa, racjonalnie ułożona dieta dopuszcza tzw „cheat meal”, czyli posiłek dla przyjemności, należy jednak pamiętać, że codzienne dokładanie dodatkowych kalorii w formie wyżej wspomnianych produktów znacząco utrudnia skuteczne odchudzanie. Zdrową alternatywą są m.in.. fit słodycze, które słodzone są np. ksylitolem, erytrytolem, bananami czy suszonymi owocami. Dania typu Fast- food można śmiało zastąpić wersjami odchudzonymi z mniejszą ilością tłuszczu. W ofercie cateringu często znajdziecie np. zdrowsze wersje pizzy: pizza na spodzie kalafiorowym, cukiniowym, pieczone nuggetsy drobiowe czy lekkie, zdrowe desery i słodycze na bazie daktyli dosładzane miodem czy ksylitolem.

 

  • Po piąte, ważną kwestią jest , aby regularnie uprawiać aktywność fizyczną, zaleca się aby codziennie poświęcić około 30 minut na wybrany sport. Ćwiczenia pomogą Ci spalić kalorie i zwiększyć masę mięśniową, co przyczyni się do osiągnięcia trwałych rezultatów. Dodatkowo wprowadzenie regularnej lub codziennej aktywności fizycznej to dodatkowy wydatek energetyczny, który razem z deficytem kalorycznym pozwala na jeszcze bardziej efektywne odchudzanie. Aktywność fizyczna wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, po skończonym treningu bardzo często czujemy się bardziej zadowoleni, szczęśliwi, mamy więcej energii.

 

  • Po szóste, bardzo znaczące jest, aby jak najbardziej unikać stresu. Niestety bardzo często długotrwały stres odbija się na naszym sposobie żywienia. Wiele osób „zajada” stresy, niestety najczęściej wtedy są to produkty wysokoprzetworzone, Fast- food czy słodycze. Dodatkowo wydzielany w nadmiarze hormon stresu, czyli kortyzol, może zaburzać różne procesy metaboliczne. Permanentny stres wiąże się często z bezsennością czy różnymi zaburzeniami snu, to natomiast wpływa na zaburzenia wydzielania hormonów głodu i sytości, powoduje nocne napady głodu. Wysoki, długotrwały poziom kortyzolu we krwi, powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej. Długotrwały stres może być także przyczyną insulinooporności, spadku tempa metabolizmu.

 

  • Po siódme, najważniejszym jest, aby utrzymywać prawidłowy bilans energetyczny, utrzymywać zdrowy deficyt kaloryczny aby redukcja masy ciała była prawidłowa, stopniowa i zdrowa. Pamiętajmy, że utrata 5-6kg masy w ciągu miesiąca nie jest zdrowe. Unikanie objadania się zapobiega występowaniu efektu jo- jo po zakończeniu diety. Dietę najlepiej traktować jako swoisty tryb życia. Najlepiej zbudować i stosować zdrowe nawyki żywieniowe z utrzymywaniem lekkiego deficytu kalorycznego. Dietetycy pracujący w cateringu dietetycznym chętnie pomagają w doborze odpowiedniej kaloryczności diety, ich doświadczenie pomaga także w doborze odpowiedniej diety, dzięki której nasz sposób żywienia będzie zdrowy i optymalny. Dodatkowo doświadczona kadra kucharska sprawia, że dania dietetyczne są smaczne i estetyczne.

 

  • Po ósme, jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego, odpowiednio zbilansowane i dobrane diety to klucz do zdrowej sylwetki. Nie tracisz czasu na komponowanie diety, gotowanie i pilnowanie kalorii.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą zapraszamy do kontaktu z dietetykiem pod numerem 519 702 987 lub na naszą stronę internetową http://www.kredens-smaku.pl/diety

 


21 lutego 2023