Kredens Smaku

Dieta SIRT- przyczyna spektakularnej metamorfozy Adele

Dieta SIRT, czyli inaczej dieta sirtuinowa to program dietetyczny, dzięki któremu Adele zgubiła ponad 40 nadprogramowych kilogramów.

Jest do system opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii, niskokaloryczna dieta  uzupełniona o produkty zawierające sirtuiny oraz zielone koktajlowe zawierające ich aktywatory.

Dieta SIRT zakłada rezygnację z produktów przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans np. dań typu fast- food, słonych przekąsek a także słodyczy i produktów z mąki pszennej.

Sirtuiny to grupa białek, które pełnia ważną rolę w regulacji metabolizmu, mają działanie przeciwzapalne a także spowalniają procesy starzenia się komórek. Dieta bogata w te składniki może pomóc w spowolnienu starzenia się organizmu, przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej, może też pomóż w zwiększeniu wrażliwości komórek na insulinę.
Co ciekawe naukowcy zauważali, że mamy wpływ na aktywność genów kodujących sirtuiny w organizmie. W celu pobudzenia syntezy tych związków można wprowadzić krótkotrwałą głodówkę, uprawiać regularną aktywność fizyczną lub właśnie zastosować dietę SIRT.

W wielu badaniach naukowych zauważono, że niektóre substancję silniej pobudzają produkcję sirtuin w naszym organizmie, zaliczamy do nich między innymi polifenole, które zajdziemy w największej ilości w warzywach, szczególnie zielonolistnych oraz owocach. Także kwasy tłuszczowe omega-3 o silnym działaniu przeciwzapalnym, które znajdują się m.in. w orzechach, tłustych rybach morskich czy oleju lnianym. Do aktywatorów sirtuin zaliczamy także leucynę, aminokwas egzogenny, który znajdziemy np. w nabiale, mięsie, jajach oraz roślinach strączkowych.

Dużym atutem tej diety jest fakt, iż autorzy nie naciskają na eliminację konkretnych składników, natomiast ważne jest wprowadzenie do diety zalecanych produktów m.in. wymienionych wyżej.


ZASADY DIETY

Dieta SIRT powinna stosowana być etapami:

FAZA 1

Etap 1 zakłada początkowe dni diety, 1-3 dni w których spożywane są 3 koktajle sirtuinowe oraz 1 posiłek stały, łączna kaloryczność całego dnia oscyluje w około 1000kcal, jest to najbardziej rygorystyczny moment w całej diecie, autorzy diety zalecają aby koktajle były wypijane rano, po południu oraz wieczorem natomiast posiłek stały może być zjedzony o dowolnej porze, jednak z zachowaniem 2-godzinnej przerwy od koktajlu

– Etap 2– kolejne dni diety: 4-8 dzień diety, zakłada spożywanie 2 koktajli sirtuinowych i 2 posiłków stałych o łącznie kaloryczności około 1500kcal, danie stałe powinny składać się z polecanych składników i eliminować produkty niewskazane w diecie np. białą mąkę pszenną

FAZA 2

– Etap 3– czyli od 9 do 21 dnia diety, w tej fazie autorzy nie określają już ścisłych wytycznych kalorycznych, można kaloryczność dostosować np. do indywidualnej redukcji, etap ten zakłada spożywanie 1 koktajlu sirtuinowego oraz 3 posiłków stałych bogatych w produkty SIRT

– Etap 4– czas powyżej 21 dnia diety, zakłada spożywanie posiłków stałych oraz koktajli sirtuinowych bez konkretnych wytycznych, ważne aby w jadłospisie znajdowało się jak najwięcej produktów aktywujących sirtuiny, autorzy nie określają tez progów kalorycznych, jednak warto utrzymać ujemny bilans kaloryczny jeśli zależy nam zna redukcji masy ciała


PRODUKTY ZALECANE W DIECIE SIRT

Dieta SIRT jak już wspominaliśmy wcześniej opiera się o produkty bogate w aktywatory sirtuin, do tej grupy zaliczamy przede wszystkim:

– papryczkę chili
– grykę
– seler naciowy
– kapary
– oliwę z oliwek
– kakao
– zieloną herbatę oraz japońską zieloną herbatę Matchę
– jarmuż
– lubczyk
– rukolę
– daktyle
– natkę pietruszki
– czerwoną cykorię
– czerwone wino
– czerwoną cebulę
– nasiona soi
– truskawki
– orzechy włoskie

Dieta SIRT obfituje w warzywa i owoce takie jak:
– cebula, cykoria, bób, fasola, karczochy, szparagi, brokuły, rzeżuchę, endywię
– czerwone winogrona, maliny, jabłka, śliwki, czarne porzeczki, kumkwat, żurawinę czy jeżyny

Ważnym składnikiem diety SIRT są też kwasy omega 3, które znajdziemy m.in. w orzechach tj: orzechach pecan, orzechach włoskim, ziemnych, pistacjach a także nasionach słonecznika i chia. Ważnym źródłem kwasów omega-3 są też tłuste ryby morskie, które powinny być komponowane w posiłkach stałych.


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA NA DIECIE SIRT

Z racji, iż pierwsze dwa etapy diety są niskokaloryczne i mogą być niedoborowe w niektóre skłądniki pokarmowe nie zaleca się podejmowania aktywności fizycznej w tym czasie, aby nie nadwyrężać organizmu. Zalecane są spacery na świeżym powietrzu lub bardzo delikatne ćwiczenia o niedużej intensywności, W dalszych etapach diety aktywność fizyczna jest wskazana do osiągnięcia lepszych rezultatów redukcji masy ciała. Poleca się aktywność 4-5 razy w tygodniu min 30 minut zajęć o umiarkowanej aktywność.

 

Podsumowując dieta Adele wydaje się dietą dość skomplikowaną jednak gdy przyjrzymy się jej bliżej zauważamy dość jasny schemat działania. Jednak jeśli mimo wszystko nie wiesz jak przejść na dietę SIRT chętnie Ci pomożemy

W naszej ofercie znajdziesz dietę SIRT składającą się z pierwszych 3 etapów czyli:
– Etap 1 3 koktajle sirtuinowe + posiłek stały 1000kcalo
– Etap 2 2 koktajle sirtuinowe oraz 2 posiłki stałe 1200kcal
– Etap 3 ( II Faza) – 1 koktajl sirtuinowy + 3 posi8łki stałe 1300kcal

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej https://kredens-smaku.pl/diety/dieta-sirt/


2 marca 2023