Kredens Smaku
30 września 2019

Kontrowersje odnośnie diety ketogennej

Choroby nowotworowe to w dalszym ciągu jedna z największej grupy chorób cywilizacyjnych, której leczenie  oraz pełne leczenie stanowi centrum badań współczesnej medycyny. Oprócz najbardziej popularnych i skutecznych metod leczenia wiele ośrodków szuka innych bardziej alternatywnych metod. Należy też podkreślić bardzo duże znaczenie prawidłowego do danej choroby żywienia. Pacjent prawidłowo odżywiony ma więcej siły, jego organizm jest w lepszej kondycji na przyjęcie kolejnej dawki leku.


23 września 2019

„Tuczące” węglowodany

Węglowodanami nazywamy makroskładniki naszej diety najczęściej stanowiące główne źródło energetyczne. W dietach niskotłuszczowych stanowią około 50-55% dziennego zapotrzebowania. Węglowodany dzielimy na proste oraz złożone. Do węglowodanów złożonych zaliczamy m.in. skrobię, która potrzebuje więcej czasu do całkowitego strawienia, powoduje także wolniejszą odpowiedź insulinową, natomiast węglowodany proste, do których zaliczamy przede wszystkim glukozę rozkładane są bardzo szybko i powodują duży wzrost poziomu glukozy we krwi po posiłku.


19 września 2019

Dieta ketogeniczna w sporcie

Od dawien dawna większość sportowych guru mówi o tym, iż węglowodany są główną siłą napędową sportowców. Każdy sportowiec zarówno amator czy zawodowiec wie, że „bez odpowiedniego spożycia „węgli” nie osiągniesz lepszych wyników/większej masy mięśniowej” czy „bez odpowiedniej podaży węglowodanów będziesz spalać mięśnie zamiast je budować”. Dodatkowo węglowodany powinny być spożyte maksymalnie do dwóch godzin po treningu, aby nastąpił wzrost tkanki mięśniowej. W ostatnich latach nastąpił jednak „tłuszczowo-kokosowy” przełom i wielu sportowców zainteresowało się dietą ketogeniczną jako nową alternatywą diety sportowej.


17 września 2019

Dieta ketogeniczna zwiększa energię na co dzień

Wiele osób mających na celu negowanie wartości szeregu diet bogato tłuszczowych bardzo często sugeruje argument o złym samopoczuciu, braku energii oraz bólach głowy. Jednak czy to do końca prawda? Czy przytoczone objawy trwają permanentnie a może są to tyko przejściowe objawy adaptacji organizmu? A może w ogóle nie występują? Postaramy się przyjrzeć temu tematowi bliżej.


10 września 2019

Keto-dieta – za i przeciw

Z pewnością możemy stwierdzić, że od kilku lat panuje niewątpliwa moda na diety alternatywne: dieta bezglutenowa, dieta wegańska, wegetariańska czy też bohaterka naszych artykułów dieta ketogeniczna. Istnieje kilka diet zaliczanych do grupy ketogennych, wszystkie łączy duża zawartość tłuszczy oraz mocno zmniejszona ilość węglowodanów w diecie. Taki podział makroskładników jest znacząco różny a nawet odwrotny od podziału proponowanego przez Instytut Żywności i Żywienia, gdzie głównym komponentem diety są właśnie węglowodany złożone. Dlatego też przed rozpoczęciem keto- diety proponujemy przyjrzyjeć się bliżej wadom i zaletom tego planu.


5 września 2019

Kokosowa dieta ketogeniczna. Jak przez to przejść od zera?

Ogólne założenia programu diety ektogeniczne znane są od wieków, ponieważ jest ona bardzo zbliżona do diety pierwszych ludzi, którzy żywili się głównie mięsem zwierząt oraz ryb, w ich diecie rzadko pojawiały się ziarna czy byliny. Oczywiście wiadomo, że ten sposób żywienia był instynktowny i nie był ściśle planowany na etapy – po prostu pierwotni ludzie spożywali te produkty które upolowali, dopiero z czasem pojawiły się pierwsze uprawy roślin jadalnych.


4 września 2019

Odchudzające tłuszcze, czyli zapoznanie z dietą ketogeniczną

W dzisiejszych czasach co chwila możemy natknąć się na nowe rodzaje diet, których autorzy obiecują nam maksimum efektów przy minimum nakładu siły, jednak czy takie diety naprawdę istnieją? Wśród całej masy diet alternatywnych znajdziemy również bohaterkę tego wpisu, czyli dietę ketogeniczną.


30 sierpnia 2019

Kilka słów o ketozie i ciałach ketonowych

Ketoza i ciała ketonowe to kluczowe elementy diety ketogenicznej. Aby w pełni zrozumieć skąd wszystkie opisywane efekty tej diety należy bliżej przyjrzeć się samemu zjawisku ketozy.


10 lipca 2019

Strączki fit czy kit?

Nasiona roślin strączkowych są źródłem pokarmu już od dawien dawna, w czasach pierwszych ludzi strączki stanowiły jeden z najważniejszych pokarmów codziennej diety. Z czasem, a w szczególności w latach obecnych, strączki coraz rzadziej pojawiają się w codziennym jadłospisie i okrzyknięte są złą sławą, jednak czy słusznie?


19 czerwca 2019

Wakacje od diety?

Wakacje kojarzą się  czasem urlopów i wyjazdów. Ale również licznymi grillami, często zakrapianymi i chcąc nie chcąc znaczną ilością nadprogramowych kalorii. Ale czy nasz metabolizm też ma wakacje? Niestety tak to nie działa.