Kredens Smaku

Oczyszczająca dieta owocowo- warzywna

Post owocowo- warzywny to program złożony z posiłków opartych tylko i wyłącznie na warzywach i owocach. Jest to dieta restrykcyjna o łącznej kaloryczności około 700-800kcal. Dieta owocowo- warzywna opiera się na założeniu, iż stosowanie postu pomaga i znacznie przyśpiesza procesy przeciwzapalne i autonaprawcze organizmu.

Można to zauważyć m.in. w trakcie trwania choroby- intuicyjnie wtedy ograniczamy ilość spożywanych kalorii, nie dopisuje nam duży apetyt. Udowodniono iż poprzez ograniczenie spożycia kalorii uruchamiamy procesy autonaprawcze organizmu.
Stosowanie postu owocowo- warzywnego ma także na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, pobudzenie przewodu pokarmowego do wydalania złogów jelitowych. Skutkiem „ubocznym” diety jest często spadek nadprogramowych kilogramów z racji niskiej kaloryczności diety.


ZAŁOŻENIA DIETY:
Dieta owocowo- warzywna zakłada możliwość spożywania jedynie niskoskrobiowych warzyw, które stanowią około 2/3 spożywanych posiłków oraz niektórych dozwolonych owoców, które pokrywają resztę zapotrzebowania. W trakcie stosowania postu można spożywać jedynie wodę, niesłodzone kompoty z dozwolonych owoców, herbaty ziołowe oraz samodzielnie wyciskane soki warzywne.
Do rozpoczęcia diety można się dodatkowo przygotować, można na około 1-2 tygodnie przed planowanym startem postu ograniczyć kawę, herbatę, alkohol oraz produkty, które będą w diecie wyeliminowane tj. mięso, nabiał czy produkty zbożowe. Pozwoli to na stopniowe przyzwyczajenie organizmu do zastosowania samego postu.


ZALETY DIETY OWOCOWO- WARZYWNEJ

Stosowanie diety owocowo- warzywnej wiąże się z dostarczeniem do organizmu dużej ilości witamin oraz błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy znacznie poprawia pracę przewodu pokarmowego, usprawnia ruchy jelit, przez co pomaga w wydalaniu złogów jelitowych, które są również źródłem toksyn. Post owocowo- warzywny ma za zadanie dokładnie oczyścić organizm oraz poprawić właściwości samoleczenia organizmu, m.in. poprzez wysoką zawartość przeciwutleniaczy w warzywach i owocach.
Podczas stosowania postu dochodzi do uruchomienia trawienia tzw. endogennego/ autofagii, czyli wykorzystania zalegających martwych, zniszczonych komórek czy złogów tłuszczu do pozyskiwania energii, dzieje się tak, ponieważ nie dostarczamy glukozy z pożywieniem, która stanowi główne źródło energii w diecie tradycyjnej.
W trakcie stosowania diety owocowo- warzywnej dochodzi również do aktywacji sirutin, które nazywane są „komórkami długowieczności”, są to białka, które odpowiedzialne są za naprawę naszego materiału genetycznego, a co za tym idzie stosowanie postu może mieć działanie odmładzające dla organizmu. Po zakończeniu postu można zauważyć m.in., redukcję blizn, cofanie się zmian zwyrodnieniowych czy stanów zapalnych.
Dodatkowym, chodź nie głównym celem diety owocowo- warzywnej jest redukcja tkanki tłuszczowej. Post owocowo- warzywny ma działanie bardzo podobne do diety ketogenicznej, Poprzez maksymalne ograniczenie glukozy dostarczanej z pożywieniem, organizm spala własną tkankę tłuszczową, aby uzyskać energię, a co za tym idzie dochodzi też do produkcji ciał ketonowych i wprowadzenia organizmu w stan ketozy. Cały ten proces oraz niska kaloryczność diety skutkuje redukcją masy ciała. Bardzo często spalana jest tkanka tłuszczowa trzewna, zmniejszenie jej zawartości znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie krwi czy zawał serca.


PRZECIWWSKAZANIE DO STOSOWANIA DIETY OCZYSZCZAJĄCEJ
Dieta oczyszczająca nie powinna być stosowana przede wszytki przed dzieci, młodzież oraz kobiety w ciąży oraz karmiące. Dodatkowo dieta nie jest polecana osobom chorującym na niedoczynność tarczycy, cukrzycę typu I, osobom z brakami odporności, po udarze, nie jest także polecana osobom dializowanym.
Warto dokładnie zapoznać się z założeniami diety, w razie pytań warto zwrócić się do lekarza rodzinnego lub dietetyka.

Podsumowując dieta oczyszczająca owocowo- warzywna jest doskonałym pomysłem tym bardziej na wiosnę, aby oczyścić, odtruć i pobudzić organizm. Zainteresował cię ten model żywienia? Nie wiesz jak go samodzielnie zrealizować? Nic prostszego- pomożemy Ci 

Zamów dietę oczyszczającą i nie martw się gotowaniem. Skorzystaj z rezultatów diety.

http://www.kredens-smaku.pl

 


17 lutego 2023