Dieta ketogeniczna jest modelem żywienia o bardzo niskiej zawartości węglowodanów – ograniczonej do 30g na dobę, a wysokiej zawartości tłuszczy w granicy 75-80% dziennego zapotrzebowania. Wysoka zawartość tłuszczu w diecie ma na celu wprowadzeniu naszego organizmu w stan ketozy, czyli produkcji dużej ilości ciał ketonowych, które wykorzystywane są jako paliwo dla naszych komórek zamiast glukozy. Składa się ona z 3 faz:
– keto-adaptacji
– fazy głównej diety
– fazy zakończenia diety
Istotą działania naszej diety ketogenicznej jest zmiana metabolizmu składników energetycznych w naszym organizmie. Przy wysokiej podaży tłuszczy w diecie oraz bardzo niewielkiej ilości dostarczanej glukozy, organizm szuka innych źródeł energii i dochodzi do utleniania kwasów tłuszczowych z naszej własnej tkanki tłuszczowej i produkcji ciał ketonowych w wątrobie, a co za tym idzie dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej i spadku masy ciała.
Stosowanie diety ketogenicznej ma niewątpliwie wiele zalet, do których zaliczamy przede wszystkim działanie antydrgawkowe wykorzystywane w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci w wieku do 10 lat. Zastosowanie diety ketogenicznej w tym przypadku pozwala znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować napady padaczkowe. Jeśli podczas 2-letniego stosowania diety nie zaobserwowano napadów można spróbować zrezygnować z diety. Inną ważną korzyścią diety jest utrzymanie stężenia glukozy i insuliny we krwi na stałym, niskim poziomie, a co za tym idzie nie mają miejsca skoki insuliny, poziom energii utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, nie odczuwamy senności spowodowanej gwałtownym spadkiem stężenia glukozy we krwi. Pozytywny wpływ na poziom odczuwalnej energii ma także zastosowanie oleju kokosowego bogatego w kwasy tłuszczowe MCT, które dodatkowo przyczyniają się do przyspieszenia przemiany materii. Do głównych zalet diety zaliczamy także spadek masy ciała, spowodowany redukcją tkanki tłuszczowej, podczas jej stosowania ograniczone jest także odczucie głodu, co pozwala na spożywanie mniejszej ilości posiłków. Bardzo ograniczona ilość węglowodanów w jadłospisie jest pomocna m.in. podczas terapii leczniczej w drożdżycy, coraz więcej badań przemawia także za zasadnością stosowania diety ketogenicznej w dietoterapii cukrzycy oraz nowotworów z racji niskiej podaży glukozy i kontroli węglowodanów.
Pomimo swoich zalet dieta ketogeniczna uznawana jest za kontrowersyjną i nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkich jest dietą jednostronną, opartą głównie na tłuszczach i należy jej rygorystycznie przestrzegać, aby osiągnąć zaplanowane efekty. Stosując tą dietę musimy ściśle przestrzegać dozwolonej ilości węglowodanów co może być uciążliwe. Lekarze ostrzegają, że długotrwałe stosowanie diety może być zbyt dużym obciążeniem dla pracy zarówno wątroby jak i nerek. Niektórzy naukowcy wspominają również o wpływie długotrwałego stosowania diety na gospodarkę tłuszczową organizmu, jednak jest to temat bardzo kontrowersyjny, ponieważ istnieją także badania, które udowadniają wpływ diety na zwiększenie poziomu cholesterolu HDL oraz zmniejszeniem stężenia trójglicerydów.
Jedną z niedogodności podczas stosowania fazy keto-adaptacji jest stan tzw. „keto-grypy”, który jest przejściowym efektem spowodowanym zmianami metabolicznymi. Podczas pierwszych dwóch tygodni diety możemy odczuwać lekkie bóle lub zawroty głowy, senność, tymczasowy spadek energii, bóle mięśni, a także możemy spotkać się z objawami nietolerancji tłuszczu przez przewód pokarmowy tj: biegunka tłuszczowa, wzdęcia, nudności lub zaparcia. Wymienione objawy ustępują w momencie ustabilizowania poziomu ketonów, po zaadaptowaniu organizmu nasz mózg pracuje na wyższych obrotach, mamy więcej energii w ciągu całego dnia, a przy tym odczuwamy mniejszy głód.
Przed rozpoczęciem diety dobrze jest wykonać kilka parametrów badań krwi: morfologia ogólna krwi z rozmazem, poziom glukozy we krwi na czczo, poziom trój glicerydów, cholesterolu ogółem oraz frakcji LDL i HDL, poziom białka CRP, poziom hormonów tarczycy: TSH oraz Ft3 i Ft4 , poziom wskaźników wątrobowych: Aspat i Alat. Stosując dietę ketogeniczną zaleca się badania poziomu ciał ketonowych we krwi przy pomocy glukometru ze specjalnymi paskami lub poziomu ketonów w moczu przy pomocy pasków. Stosując dietę ketogeniczną warto skontaktować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i zinterpretuje badania krwi.
Dieta ketogeniczna z naszej oferty dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych, składających się z 4 posiłków w zależności od fazy diety.