Dieta z niskim IG charakteryzuje się zawartością produktów o niskim indeksie glikemicznym, składa się 4 czterech posiłków ( bez podwieczorku), śniadania zawsze występują w formie posiłków białkowo-tłuszczowych (z wykluczeniem węglowodanów). Dzięki temu ograniczamy wzrost poziomu glukozy w pierwszej połowie dnia. Całkowitej eliminacji podlega cukier.
Dieta z niskim IG w szczególny sposób pomaga ustabilizować poziom glukozy oraz insuliny na stałym poziomie, poprzez właśnie utrzymanie niskiego indeksu i ładunku glikemicznego posiłków, stosując tą dietę nie powinniśmy odczuwać nagłych spadków w poziomie glukozy we krwi, nie jesteśmy ospali po posiłku, mamy więcej energii w ciągu dnia.
Dietę z niskim IG szczególnie polecana jest osobom zmagającym się z insulinoopornością oraz chorujących na cukrzycę typu 1 i typu 2. Dieta ta jest także odpowiednia dla każdego kto chciałby zadbać o ustabilizowanie gospodarki węglowodanowej, np. w stanach przedcukrzycowych bez leczenia farmakologicznego,
Źródłem białka w diecie są chude mięsa, ryby, nabiał oraz jaja, dodatek węglowodanów stanowią grube kasze typu gryczana, pęczak a także inne o niskim indeksie glikemicznym np. komosa ryżowa, oraz pełnoziarniste ryże: brązowy, czarny czy dziki.
Dieta 4- posiłkowa dostępna w kaloryczności: 1200, 1500, 1800 i 2200kcal