Kredens Smaku

NOWOŚĆ W OFERCIE: Dieta owocowo-warzywna „Season Clean”- wskocz na wyżyny sezonowości!

Dieta „Season Clean” to 6- dniowy cykl diety oczyszczającej oparty na sezonowych owocach i warzywach. 4 posiłki o łącznej kaloryczności 800 kcal stanowią całodzienny pakiet oczyszczający.


Dlaczego stawiamy na sezonowość? 

Nie od dziś wiadomo, że dojrzałe owoce i warzywa spożywane wprost po okresie wzrostu są najsmaczniejsze a także co najważniejsze najbardziej wartościowe. W okresie całkowitej dojrzałości zawierają najwięcej witamin oraz makro i mikroskładników, mają najmniejszą zawartość niekorzystnych dla naszego zdrowia dodatków chemicznych czy środków ochrony roślin.  Każdy z nas uwielbia letnie pomidory, ogórki czy owoce prosto z drzewa. Od dzieciństwa najchętniej sięgamy po truskawki prosto z krzaka czy jagody z lasu. Natura podświadomie zawsze popycha nas do tego co najlepsze dla naszego organizmu.

Dodatkowo długi transport owoców i warzyw egzotycznych stanowczo zmniejsza ich właściwości prozdrowotne, bardzo często owoce zbierane są do transportu jeszcze niedojrzałe i dojrzewają dopiero w  transporcie przy pomocy specjalnych środków. Nie ma szans aby taki owoc bądź warzywo miało taką samą ilość witamin jak owoce sezonowe, które zbieramy we właściwym dla nich momencie. Dodatkowo zarówno temperatura jak i długi czas przechowywania czy transportu działa niekorzystnie na zawartość składników odżywczych w owocach i warzywach.  Szczególnie wrażliwa na działanie tlenu i temperatury jest witamina C, której straty w żywności przechowywanej mogą przekraczać 50%.


Do kogo kierowana jest dieta oczyszczająca i co dzięki niej osiągnę.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że nasz organizm ma zdolność do samodzielnej detoksykacji przy udziale wątroby oraz wydalania zbędnych produktów przemiany materii przy pomocy nerek. Jednak w przypadku gdy odżywiamy się w sposób nieregularny, a w diecie podstawę stanowią produkty wysoko przetworzone, zawierające znaczne ilości składników konserwujących lub innych środków chemicznych, dodatkowo nasze tempo życia jest wysokie, obfitujące w stres duże ilości kofeiny oraz małe ilości snu, nasz organizm może nie poradzić sobie z efektywnym oczyszczaniem. Dodatkowo zła dieta, mało zasobna w błonnik pokarmowy, może doprowadzić do zalegania dużych ilości mas kałowych w jelitach.  W takich przypadkach warto pomóc naszemu organizmowi np. stosując krótki cykl oczyszczający.

Cykl oczyszczający dedykowany jest także osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe lub chcą rozpocząć proces odchudzania. Stosując dietę oczyszczająca przygotowuje nasz organizm do następnego kroku, np. sukcesywnego zrzucania kilogramów. Ciało pozbawione toksyn i złogów łatwiej będzie reagować na kolejne kroki. Dodatkowo jedząc regularnie posiłki wprowadzamy zdrowe nawyki.


Co dobrego możemy zrobić dla Siebie stosując owocowo- warzywny detoks?

Dietę oczyszczającą zbudowaną na podstawie owoców i warzyw możemy zaliczyć do pewnego rodzaju postu. Ograniczając kaloryczność diety do ok. 800 kcal spożywany mniej więcej o 1000-1500 kcal mniej niż na co dzień, dodatkowo nie spożywamy białka oraz tłuszczu. Przez zastosowanie tego rodzaju postu zmuszamy organizm do wykorzystania własnych zasobów jako źródła energii. Dzięki temu organizm może pozbyć się toksyn, złogów i uszkodzonych tkanek. Duże spożywacie błonnika przy małym spożyciu innych produktów np. białka pozwala na szybsze i bardziej efektowne oczyszczenie jelit z zalegających złogów i mas kałowych.

Dodatkowo duże spożycie owoców i warzyw jest jedną z metod na skuteczne odkwaszenie organizmu. Dieta zasobna w takie produkty jak mięso, jaja, nabiał, tłuszcze, słodycze, produkty wysokoprzetworzone typu fast-food, produkty zbożowe, kawa, herbata oraz alkohol w większych ilościach przy dodatkowym niskim spożyciu surowych warzyw i owoców często skutkuje zakwaszeniem organizmu. Objawia się one przede wszystkim chronicznym zmęczeniem, osłabieniem, bólami głowy, brakiem koncentracji, obniżeniem nastroju, a także problemami gastrycznymi takimi jak wzdęcia , zgaga, zaparcia. Długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do rozwoju grzybicy, alergii bądź chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy np. dna moczanowa.  Przejście na dietę owocowo-warzywną przy dodatkowym spożywaniu odpowiedniej ilości wody skutecznie pozwala odkwasić organizm.

Owoce i warzywa zawierają większe ilości witaminy C, E, beta-karoten (prowitamina A) i inne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Wolne rodniki uszkadzają strukturę i funkcję komórek, przyśpieszając ich śmierć. W efekcie nadmiar wolnych rodników prowadzi do chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, zaćma, chorobą Parkinsona, choroba Alzheimera, nowotwory. Dlatego też tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw w diecie.


Dlaczego tylko 6 dni?

 Tworząc naszą nową formułę oczyszczającą nastawiamy się na comiesięczny krótki cykl oczyszczający. Dlaczego tylko 6 dni? Ponieważ jest to dieta skrajnie niskokaloryczna, dodatkowo restrykcyjna i jednostronna, pozbawiona innych ważnych składników odżywczych takich jak białko oraz tłuszcze. Celem diety oczyszczającej jest pozbycie się toksyn i złogów a także naładowanie organizmu witaminami i antyoksydantami, co możemy osiągnąć już w kilka dni.


Przeciwwskazania do do diety oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca nie powinna być stosowana w ciężkich schorzeniach tj:

  • niedoczynność nadnerczy oraz niewydolność nadnerczy
  • cukrzyca typu 1
  • dializa nerek
  • krańcowa marskość wątroby
  • choroby nowotworowe
  • ostra porfiria
  • okres ciąży i karmienia piersią
  • stany po przeszczepach

W powyższych przypadkach niezalecana jest dieta oczyszczająca z racji bardzo niskiej kaloryczności oraz braku innych podstawowych składników odżywczych.

 


26 czerwca 2020